هر آنچه باید درباره مد و فشن بدانید – دانستنیها و نکات آرایشی

به طور متوسط، بر اساس آمارها، طراحان فشن و مد، حدود ۴ سال پس از دریافت مدرک کارشناسی (عموما مدرک کارشناسی برای ورود به حرفهی طراحی مد کافی است)، به فعالیت در این زمینه میپردازند. البته بسیاری از فارغالتحصیلان پس از دانشگاه، در زمینه مد یا زمینههای مرتبط مشغول به کار میشوند. اما اگر هم این کار را نکنید و از قبل منتظر این رویدادها نباشید، به لطف رسانههای خبری و حضور ستارگان در این نمایشگاهها، باز هم از آنها باخبر میشوید. به هر حال در این نمایشگاه بهترین و شناختهشده ترین برندهای تولید کننده لباس و طراحان لباس ایرانی حضور دارند. انتظارات مصرف کنندگان در حال حاضر بالاتر از هر زمان دیگری است.

آن زمان بود که مصرف کنندگان به طور جدّی شروع به سؤال درباره مد پرشتاب کردند و با شگفتی از خود می پرسیدند هزینه واقعی این تیشرتهای ۵ دلاری چقدر است؟ طراحی مد (Fashion Designing) را میتوان به سادگی به عنوان “هنر تولید لباسهای فشن” توصیف کرد؛ اما مانند هرچیز دیگری، طراحی مد نیز در طول زمان تغییر کرده و مفهوم متفاوتی به خود گرفته است. اما طراحی مد کار آسانی نیست و برای موفقیت باید تلاش و مطالعه زیاد را در دستور کار قرار داد. نمایشگاه بین المللی مد و فشن محلی رویایی نه فقط برای طراحان لباس، که برای بازدیدکنندگان زن و مرد، برندها و رسانههای خبری مختلف است. هفته مد میلان یک نمایشگاه بین المللی مد و فشن است که از سال 1958 هر سال برگزار میشود و مهمترین بخش آن لباسهای آماده پوشیدن زنانه است. مشکلات بنیادی و ساختاری در بخش دولتی وگاها با ملاحظات اجتماعی و سیاسی در بخش خصوصی مشکلات اقتصادی و عدم اشنایی و گاها ارتباط با دنیای امروز مدو فشن ،همچنین مشکلات سنتیگرایی و نگاه تعصبی در جامعه که صنعت مد و فشن را با مشکلات و چالشهای فراوانی مواجه کرده است.

مشخصا در زمینهی طراحی مد، نمونهکار، مهمترین بخش از روند پذیرفته شدن در یک برند یا یک کسب و کار معتبر است. این افراد همچنین باید از کسب و کارهای مد و همچنین روند بازار و تجارت و بازاریابی در زمینهی مد به خوبی آگاه باشند. همچنین، برخی طراحان مدرن مد، به صورت خود اشتغال یا مستقل (Self-Employment) به فعالیت میپردازند و حتی در زمینههایی همچون سردبیر نشریات یا وبسایتهای مد فعالیت میکنند. با وجودی که درآمد طراحان مد حرفهای، بسیار بالاست، اما آمار متوسط درآمد سالانه این افراد در ایالات متحده آمریکا که یکی از کشورهای پیشرو در زمینهی مد است، تنها 62.860 دلار در سال 2012 بوده است. اگر طرفدار چنین طرح هایی هستید،می توانید به راحتی آن ها را از بازار خریداری کرده و آن طور که مایل هستید با هم ست نمایید. همچنین خوب است بدانید که اجرای زندهی فشن کمک بسیار زیادی هم به اقتصاد صنعت پوشاک میکند.

طراحان امروزی، اغلب از نرمافزارهای کامپیوتری خاصی مانند کد (CAD) استفاده میکنند، در خیاطی مهارت دارند و به نظریههای هنری فلسفی مرتبط به رنگ و بسیاری از انواع مختلف مواد مورد استفاده برای تولید پوشاک و زیورآلات آشنا هستند. خیر، برای تبدیل شدن به یک طراح مد نیازی به هیچ کدام از این موارد نیست، بلکه تجربه کاری و نمونهکارهای مناسب، میتواند برای شروع فعالیت حرفهای یک طراح مد کافی باشد. نمونهکار، میتواند چشماندازی از سبککاری، خلاقیت و استعداد و مهارت طراح مد در اختیار کارفرمایان بالقوه قرار دهد. همچنین میتوانید در نشریات یا وبسایتهایی مانند Women’s Wear Daily و The Business of Fashion اطلاعات زیادی در مورد صنعت مد و روند فعلی بازار طراحی مد کسب کنید.