معرفی بهترین و معروف ترین مجلات مد و فشن دنیا+عکس – مجنه

در این راستا مهدی نوری – کارشناس مد و طراح لباس- در گفت و گو با ایسنا درباره آسیبهای زیست محیطی تولید پوشاک توضیح میدهد: تقریبا از یک چهارم آفت کشهای جهان و بیش از ۱۰ درصد سموم کشاورزی برای تولید پنبه غیرارگانیک – که از مواد اولیه تولید نیمی از پوشاک در جهان است – استفاده میشود. این کارشناس مد وطراح لباس به ذکر مثالی درباره حجم لباس مصرفی در آمریکا پرداخت و گفت: هر آمریکایی سالیانه بین ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم لباس را به عنوان زباله دور میریزد. نبرد ورسای صنعت مد فرانسه را مجبور کرد تا آمریکا را به عنوان یک رقیب بشناسد و از آن پیشی بگیرد و تبدیل به مقصد هنری مد و فشن در جهان شود.

بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در صنعت مد و پوشاک کاربرد دارند که مقصد نهایی تمام این مواد جایی نیست جز خاک و آبهای زیر زمینی و آبهای جاری. Fast fashion نوعی از فشن است که هدف آن تولید انبوه پوشاک در کمترین زمان و با کمترین هزینه بدون در نظر گرفتن عواقب زیست محیطی و اجتماعی است و از این منظر، مد پایدار و سازگار با محیط زیست در تضاد با این موضوع است. شاید به نظر برخی افراد این موضوع خیلی سطحی باشد اما همه ما قضاوت میکنیم. بیشتر برندها و طراحان داخلی کشور برای پایین آوردن قیمت تمام شده محصولات خود از ارائه محصولات سازگار با محیط زیست سر باز میزنند البته صنعت مد و فشن در کشور ما صنعتی بسیار نوپا و جدید است و هنوز بسیاری از ابعاد آن از جمله مد پایدار، دست نخورده باقی مانده است. نوری در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا تولید پوشاک سازگار با محیط زیست در کشور ما هنوز به دغدغه طراحان و تولیدکنندگان پوشاک تبدیل نشده است، توضیح میدهد: مهمترین دلیل آن قیمت تمام شده مواد اولیه در مد پایدار است.

این کارشناس مد و طراح لباس در ادامه با تاکید بر اینکه نگاه حرفهای به صنعت مد و لباس، پیش نیاز موضوع مد سازگار با محیط زیست است، میگوید: به جرات میتوان گفت که کشور ما تا یک دهه پیش بیشتر مصرف کننده محصولات غربی – چه در زمینه محصول و چه طراحی- بود اما خوشبختانه با همت جوانان علاقهمند به مد و با وجود تمام سختیها پیشرفتهای زیادی در زمینه ایجاد مفهوم (کانسپت) مد سازگار با محیط زیست – که پس از آن طراحی و تولید است – بهوجود آمده است. وی در ادامه صحبتهای خود در مورد کیفیت پوشاکی که با مواد زیست تخریبپذیر و بازیافتی تولید شدهاند، میگوید: با استفاده از فرآیندهای گوناگون و فناوری روز میتوان مانع کاهش کیفیت این نوع از پوشاک شد. نمایشگاه پوشاک و مد در شهر استانبول ترکیه تحت عنوان « فشن کانکشن استانبول» و با هدف دستیابی به حجم صادرات 23 میلیارد دلاری در بین روزهای 9 الی 11 فوریه سال 2022 در مرکز نمایشگاههای بینالمللی این شهر برگزار میشوذ.

بلا تورن که از کودکی در زمینه فشن و مد فعال بوده و به عنوان یک مدل کودک فعالیت میکرده است, همچنان نیز یکی از قوی ترین افراد در زمینه استایل و مد میباشد. دو برند معروف دیگر در دنیا نیز تعهد دادهاند که تا سال ۲۰۲۰ هیچ پارچه و لباسی را به سطل زباله نیندازند و از آنها در فرایند تولید مجدد بهره میبرند. یکی دیگر از کارخانههای بزرگ تولید پوشاک در جهان از سال ۲۰۱۳ از مشتریان خود خواست تا لباسهایی را که دیگر استفاده نمیکنند به یکی از نمایندگیهای این برند تحویل دهند تا از آنها در فرایند تولید مجدد استفاده شود.