مروری بر تحولات مد و فشن از سال 2022 تا کنون

ریشه اصلی کلمه مد ، به لاتین و شاید قبل از لاتین به رم باستان برمیگردد .در ترجمهی مد میتوان گفت آن چیزی که در جریان و رایج است یا میگویند چیزی که تعلق به روز دارد و خیلی جدید است واژه مد در لغتبه معنای سلیقه، روش و اسلوب به کار میرود و مد را می توان در شکل لباس پوشیدن، معاشرت و تزیین و نوع آداب پذیرایی و معماری خانه و صنعت پوشاک به کار برد.مد در همه موارد زندگی ما استفاده می شود. کارل لاگرفلد طراح معروف لباس، آنا وینتور سردبیر مجله ووگ و حتی آدری هپبورن بازیگر معروف هالیوودی که هر سه از افراد مطرح مد هستند ، استایل یونیفرم دارند.

این رشته تمامی موارد مربوط به مد پوشاک و پاچه و فرهنگ آن ها را بررسی می کند. ترند زیر مجموعه فشن است، نوعی روش یا حالت جدید که در دوره زمانی مشخص از آن پیروی می شود و بعد از چند ماه یا یک سال جای خود را به ترند بعدی می دهد. در کتاب های تاریخی ای که درباره تاریخچه لباس و پوشاک به نگارش درآمده، تصاویر متنوعی از لباس های بسیار مختلفی وجود دارد که با دیدن آنها توجه بیننده به این نکته جلب می شود که در گذشته چه نوع سبک پوشش یا مدی وجود داشته و اساساًطراحی لباس چگونه انجام می شده است. گاه به گاه عروسک های بزرگی، به نام «عروسک های مد» که آخرین طرح های لباس بر آنها پوشانده شده بود، از فرانسه به پایتخت کشورهای دیگر صادر می شد تا در معرض نمایش مشتاقان گذارده شود .

از این حیث نظام برای اینکه بقا و دوام کارکردی خویش را تضمین نماید، به توده سازی و همانند نمودن افراد بر اساس خلق نیازهای کاذب و طفره رفتن از ارضای نیازهای راستین و حقیقی آنان دست میزند. باید بتوانید به سادگی تمام لباسهایتان را ببینید و از بین آنها انتخاب کنید، بدون این که مجبور باشید برای پیدا کردن یک لباس یا کفش خاص کل کمدتان را زیر و رو کنید. همیشه یک کفش پاشنه بلند با فرم پاشنههای باریک داشته باشید. جذابیت و گیرایی استایل شما به این بستگی دارد که بدانید چقدر از بدنتان در یک لباس باید پوشیده باشد و چقدر از آن میتواند دیده شود. هرچند که با نگاهی به تاریخ میتوان این پدیده را در میان تمدن های بزرگ دنیا مشاهده کرد؛ آنچنان که ویل دورانت در این باره می نویسد: «اگر زنان قدیم مصر اکنون دوباره به دنیا می آمدند، نیازی نداشتند که رنگ کردن، روغن زدن به سر و صورت و آراسته شدن به جواهر را از زنان امروز بیاموزند!

شما می توانید انواع سبک های جدید را یاد گرفته و با ادغام آنها با هم مدل های نو جدید را تولید نمایید. که امروزه چرخش دورانی «د» ها هم مسیر با قدم های خورشید به دور زمین است و ما هر روز و هر دقیقه «د» هایمان تغییر میکند ، آنقدر که سرهایمان 360 درجه در حال دوران است تا مبادا دمده شویم . مد در این دنیای مدرن بسیار مورد نیاز است، زیرا ما باید خود را با فرهنگ رو به رشد و ویژگی های مد بروز نماییم. دانشگاه آلبرتا یکی از بهترین مراکز دانشگاهی کانادا در هر رشته ای از جمله رشته طراحی فشن و مد در کانادا محسوب می شود.