مروری بر تحولات مد و فشن از سال 2022 تا کنون

قبل از ایجاد خانه طراحی لباس، فشن شو وجود داشته است. امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن صفحات مجازی درباره مد و زیباای باز هم شاهد رشد چشم گیر مجلات مد و فشن در سراسر دنیا هستیم و معمولا همه افرادی که به دنبال استایل ها و لباس های شیک و مد های جنجالی و خاص هستند بیشتر دنبال کننده این نوع مجلات هستند مجلاتی که هیچ برنامه دیجیتالی نمی تواند جایگزین آن ها شود. استایل(سبک) لباس پوشیدن ، استایل شیک ،استایل کلاسیک ،استایل بوهو و… هفتهی مد لندن به این شکل است که بعد از نمایش لباسها در این فشن شو ، بلافاصله مردم میتوانند برای سفارش یا خرید لباس مورد نظر خود، به این مرکز مراجعه و سفارش خود را ثبت کنند.

این سبک زندگی برای کسانیکه در هزاره سوم زندگی می کنند روشی مبتنی بر خلاقیت، ارتباطات گسترده و سریع می باشد. آموزش دادن به این مانکنها زمانبر است؛ بههمیندلیل، افراد 16 تا 18 ساله برای این کار انتخاب میشوند که تا چند سال بتوان از آنها استفاده کرد. طراحان برجسته ای همچون بتسی جوهانسون، کلویم کلاین، درک لام، دونا کاران و فیلیپ لیم از جمله کسانی هستند که در این مدارس مد تحصیل کرده و در نیویورک کار خود را آغاز کرده اند. هفته مد همانطور که از نامش پیداست در مدت زمان حدودا هفت روز برگزار می شود و موضوعات مختلفی از جمله لباس زنانه، لباس مردانه و لباس آماده و سفارشی را در برمی گیرد. این مراسم تا امروز ادامه دارد و دو بار در سال برگزار می شود و هر بار به مدت هفت روز طول می کشد.

دو بار در سال میلان هفته مد برگزار می کند که وظیفه برگزاری و نظارت بر آن را نهادی به نام اتاق ملی مد ایتالیا بر عهده دارد. شهر میلان از گذشته پایگاه مد و فشن بوده است و به عنوان یکی از چهار شهر معروف برگزار کننده هفته مد کار خود را از سال ۱۹۵۸ آغاز کرد. نویسندگان مد (Fashion Writer) معمولا برای رسانه ها، مجلات دنیای مد، وب سایت ها و وبلاگ ها کار می کنند و کار آن ها نوشتن در رابطه با جنبه های مختلف مد و سبک هاست و به عبارتی این افراد به بررسی و مقایسه ترندهای قدیمی با ترندهای جدید می پر دازند.

این کار باعث ایجاد مراسم های دوره ای شد که به آن در زبان فرانسوی دفیله (défilé) می گفتند. تمامی این کورسهای تحصیلی به جز رشته خبرنگاری فشن، به زبان انگلیسی ارائه میشوند. البته نیویورک علاوه بر این اقدام به راه اندازی مدارس مد و فشن نمود که هر سال فارغ التحصیلان زیادی در رشته های مختلف مد و فشن دارد که باعث شد به یکی از مهم ترین هفته های مد دنیا تبدیل شود. از این رو نیویورک در سال ۱۹۴۳ میزبان آخرین دستاوردهای طراحان مشهور فرانسوی و سایر کشورهای دنیا شد. تا آن زمان پاریس پایتخت مد دنیا محسوب می شد اما جنگ مانع از این می شد که بتواند میزبان طراحان و مردم شیفته مد و لباس باشد. در این زمان نیویورک توانست نگاه علاقه مندان به صنعت مد و فشن پاریس که در آن زمان درگیر جنگ بود را به خود جلب نماید و خود را پایتخت مد و فشن دنیا کند.