مروری بر تحولات مد و فشن از سال 2022 تا کنون

دانستن نکات بیشتر مد و فشن به شما کمک میکند که یک استایل متفاوت و حرفهای داشته باشید و درست مانند استایلیستهای معروف لباس بپوشید. به شما پیشنهاد می کنیم جهت داشتن استایلی مناسب و به روز به اکسسوری ها و زیورآلاتی که استفاده می کنید توجه ویژه ای داشته باشید. استایل باروک پر از جزئیات و بسیار تجملاتی و پر زرق و برق است .اگر بخواهیم بیشترین تفاوت با سبک باروک را انتخاب کنیم ، سبک مینیمال بیشترین تفاوت با باروک را دارد. این قوانین به ما کمک می کنند تا بهترین لباس را برای مراسمات و مجالس مختلف انتخاب کنیم. طراحی مد یک شیوه هنری است که به ایجاد لباس و لوازم جانبی سبک زندگی اختصاص داده شده است. در اوایل دهه اول ۲۰۰۰، سبک محبوب عینک آفتابی مدلهایی با شیشههای بزرگ بود. نوری در اینباره توضیح میدهد: با وجود صرفه اقتصادی Fast fashion از آنجایی که محیط زیست روز به روز اهمیت بیشتری در جوامع پیدا میکند، تعداد برندهایی که دغدغه فشن سازگار با محیط زیست را پیدا کردهاند رو به افزایش است و به همین دلیل خلاقیتهای بیشتری در این زمینه ارائه میشود.

Fast fashion نوعی از فشن است که هدف آن تولید انبوه پوشاک در کمترین زمان و با کمترین هزینه بدون در نظر گرفتن عواقب زیست محیطی و اجتماعی است و از این منظر، مد پایدار و سازگار با محیط زیست در تضاد با این موضوع است. به عقیده نوری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک کشور قدم به قدم به نقطه ایدهآل صنعت مد – که یکی از ابعاد آن تولید پوشاک سازگار با محیط زیست است – نزدیک میشوند. نوری در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا تولید پوشاک سازگار با محیط زیست در کشور ما هنوز به دغدغه طراحان و تولیدکنندگان پوشاک تبدیل نشده است، توضیح میدهد: مهمترین دلیل آن قیمت تمام شده مواد اولیه در مد پایدار است. در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا فرانسه یکی از مقاصد هنری مد و فشن جهان است ؟ بیشتر ما با شنیدن کلمه Fashion به یاد مدل های مو میافتیم؛ اما واقعیت این است که فشن تنها مربوط به دنیای آرایشی و پیرایشی نشده و در صنایعی همچون نساجی و پوشاک نیز نقش بسیار عظیم و پر رنگی دارد.

هرچقدر که در استایل و سبک پوشش مینیمال از جزئیات کمتری استفاده می شود، استایل ماکسیمال پر از جزئیات و رنگ بندی و ترکیب بندی های شلوغ و اغراق آمیز است. این سبک ها در واقع از اکسسوری های کلاسیک تایملس هستند و هرگز از مد نخواهند رفت. خیلی از طراحان لباس ها دید کاملی به این نوع پوشش ها دارند و همیشه ایده یابی هایی را برای محصولات جدید خود از روی استایل های خیابانی دریافت میکنند چون به این امر واقف هستند که مردم این نوع پوشش ها پذیرفته اند و به راحتی با این نوع پوشش ارتباط گرفته اند. عکاسی مد یا فشن از سالها پیش با هدف معرفی محصولات مد بعنوان شاخه ای تخصصی شناخته شد. این کارشناس مد و طراح لباس در ادامه با تاکید بر اینکه نگاه حرفهای به صنعت مد و لباس، پیش نیاز موضوع مد سازگار با محیط زیست است، میگوید: به جرات میتوان گفت که کشور ما تا یک دهه پیش بیشتر مصرف کننده محصولات غربی – چه در زمینه محصول و چه طراحی- بود اما خوشبختانه با همت جوانان علاقهمند به مد و با وجود تمام سختیها پیشرفتهای زیادی در زمینه ایجاد مفهوم (کانسپت) مد سازگار با محیط زیست – که پس از آن طراحی و تولید است – بهوجود آمده است.

برخی برندهای دنیا، صرفا به دلیل استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست و مد پایدار به شهرتی مضاعف رسیدهاند. استایلی که خواننده ریحانا و کیم کارداشیان با این چکمهها ایجاد کردند، به راحتی فراموش نخواهند شد. مادلین ویونت از مبتکران اولیه برش مورب (bias cut) بود که در دهه ۳۰ میلادی به روش بسیار محبوبی در برش لباس تبدیل شد. هر چند که مسیر طولانی در پیش داریم البته برای تولید پوشاک سازگار با محیط زیست فرهنگسازی و اصلاح دانش مردم ضروری است. برای اولین بار در جهان در سال ۲۰۱۱، یک برند انگلیسی سعی کرد تا تاثیرات مخرب تولید پوشاک بر محیط زیست را به حداقل برساند و محصولاتی تولید کند که زیست تخریبپذیر باشند البته این برند پیش از این از پوست حیوانات و چرم برای تولید محصولاتش استفاده نمیکرد.