فشن شو یا شو لباس چیست؟

با ورود تعدادی لباس جدید به فروشگاه هر چند روز یکبار، خریداران میدانند اگر چیزی را که دوست دارند خریداری نکنند احتمالاً شانس خرید آن لباس را از دست میدهند. اگر نمیخواهید پولتان را صرف خرید لباسهای تازه کنید اما دوست دارید حال و هوای تازهای را به کمد لباسهایتان بدهید، روی اکسسوریها حساب کنید. خرده فرهنگ پانک یک جنبش اعتراضی به حساب می آید و این استایل هم از همین نشات گرفته است. اوت کوتور یک عبارت فرانسوی به معنی «دوخت در سطح بالا یا فشن سطح بالا» است. اما این نکته قابل ذکر است که فقط ۱٪از کلّ لباسهای جمعآوری شده از سوی مؤسّسات خیریه و طرحهای بازیافت پوشاک در قالب الیاف نساجی جدید بازیافت میشوند !

را در دستور کار خود قرار دادهاند مانند برنامههایی برای بازیافت پوشاک در فروشگاهها. بسیاری از خرده فروشیهایی که امروزه ما آنها را به عنوان بازیگران بزرگ فست فشن میشناسیم، مانند زارا یا اچ اند ام، کار خود را به عنوان فروشگاههای کوچک در دهه ۵۰ میلادی در اروپا شروع کردند. هنگامی که از محصولات حیوانی مانند چرم و خز استفاده میشود، آسایش حیوانات در معرض خطر قرار میگیرد. پس از آنها کمپانی زارا اولین فروشگاه خود را در سال ۱۹۷۵ در شمال اسپانیا افتتاح کرد. به طور مثال در کشور خودمان ایران تا ده یا پونزده سال پیش هرکسی از شلوار های تنگ و چسبان استفاده میکرد از نظر مردم فشن بود.

من فکر می کنم همه ما قبول داریم که گرایشات مد بعد از اینکه تعداد کافی از افراد همان سبک را در پیش گرفتند به سرعت جذابیت اولیه خود را از دست می دهند. در سال ۱۹۹۰، زمانی که فروشگاههای زارا به نیویورک رسیدند، مردم برای اولین بار با اصطلاح “فست فشن” یا همان “مد پرشتاب” آشنا میشوند. و تنها در سال ۱۹۹۰، زمانی که فروشگاههای زارا به نیویورک رسیدند، مردم برای اولین بار با اصطلاح “فست فشن” یا همان “مد پرشتاب” آشنا میشوند. تا آن زمان پاریس به عنوان پایتخت مد در دنیا شناخته میشد، اما جنگ جهانی دوم مانع از این میشد که مردم و طراحان بتوانند برای بازدید و ارائه آخرین کارهایشان به این شهر بروند، از این رو، هفته مد نیویورک متولد شد. اما چگونه و چرا فرانسه این شهرت را بدست آورده است؟ اما حتی “پارچه های طبیعی” نیز میتوانند در مقیاس بزرگِ فست فشن مشکل ساز شوند.

در برابر فست فشن چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ آیا فست فشن به سمت محیط زیستی شدن میرود؟ همچنین تمایل فزایندهای به سمت الگوی چرخشیتر در تولید منسوجات وجود دارد که از مواد تا آنجا که ممکن است در هر زمانی استفاده مجدد نماید. با کوتاهتر شدن دامنها، تمایل به کوتاه کردن فاق یا کمر آن نیز رفته رفته در سالهای بعد به چشم خورد. نمونه های استریت استایل یا استایل خیابانی را می توان هر روز در داخل خیابان های کلان شهرها دید. این استایل که شاید بعضی آن را به نام وسترن نیز بشناسند برگه از لباس های قدیمی گاوچران ها است. خب برای شروع اولین چیز ردیف اول مهمانان دعوت شده است که به چشم میخورد که از افراد سرشناس و سلبریتی ها هستند و بعد از آنها ژورنالیست ها مطبوعاتی ها و عکاس ها قراردارند. ایجاد ظاهری نامنظم در تاپها بسیار به چشم میخورد.