شناخت مد و فشن و تعریف آن – تولیدی پوشاک و مانتو بهکارکمند

پروانه های برجسته روی مانتوی بلند پرستو صالحی و طرح برج آزادی روی مانتوی نفیسه روشن، از پربازدیدترین و البته پرحرف و حدیث ترین عکس هایی بود که میلیون ها بار دیده شد. طبق اعلام دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد، لباس، یکی از قالب های مهم برای انتقال مفاهیم ملی و مذهبی ایرانیان است و به همین خاطر، لباس های مفهومی بعضا با استقبال گسترده مخاطبان و خاص پوش ها مواجه شده است. این نوع تفکر، محصول مد مفهومی (conceptual fashion) و لباس مفهومی (conceptual clothing) است که در سراسر جهان به عنوان روند جدید دنیای مد با استقبال مانکن ها و فشن ویک ها روبرو شده است. در نتیجه من قفسه هایی از لباس برای پوشیدن در خانه یا چیزهای که ممکن است دم دستی باشند در اختیار دارم، اما به هنگام بیرون آمدن از خانه سخت است که تصمیم بگیرم کدام لباس را بپوشم”.

در نهایت، مدِ پرشتاب میتواند بر خود مصرف کنندگان نیز تأثیر بگذارد و فرهنگ “دور انداختن” را به خاطر منسوخ شدن لباس و سرعت پیدایش ترندها رواج دهد. امروزه سایت زیبامون محتوای دیجیتال خود را در زمینه های مد و فشن به صورت مقاله، ویدیو به صورت کاملا کاربر پستند تولید میکند، که این مقالات و فایل های ویدئویی اکثراً ترجمه شده مقالات روز دنیا هستند. مد مفهومی، مقوله ای جدید در ادبیات دنیای مد بازها به شمار می رود. حسین چالایان، طراح مد مفهومی قبرسی و مدرس مد در دانشگاه وین اتریش که اخیرا در استیج تئاتر سادلر ولز لندن به رونمایی از جدید ترین کارهای خود پرداخته است، مثالی برای این عرصه به شمار می رود. به این معنا که کنش هنرمند، فقط پیش نیازی برای نشان دادن ماهیت اثر هنری و ایده او به شمار می رود.

زمانی که او در دبیرستان تحصیل می کرد یونیفورم ها، قد دامن، مدل مو برای همه دانش آموزان یکسان بود. قرار نیست همه لباسهای مفهومی کاربردی باشند و هیچ اشکالی ندارد این لباسها برای درخشیدن در پشت ویترینها طراحی نشوند و هیچ اجباری بر کاربردی بودن آنها نیست. در واقع لباسهای مفهومی با تلفیقی از هنرهای تجسمی و مد و لباس طراحی میشوند و در بسیاری از موارد طراحان این دست لباسها در فکر رسیدن به مرز مشترک میان این دو هنر هستند. این تفاوت اصلی ماهیت و کارکرد مد مفهومی با مد سنتی قرن بیستم و ما قبل است. ماریکو موری هنرمند ژاپنی از جمله مطرح ترین چهره های فعال در حوزه ی هنرهای مفهومی است. این سند هر عنصری را تحلیل میکند و به خلق بیانیه چشمانداز و ماموریت، ارزشهای بنیادین، جایگاه یابی برند و شرایط رقابتی در بازار چگونه است، میپردازد. هر گونه جسمیت بخشیدن به مد و لباس، تنها نمودی عینی از یک نتیجه گیری کلی بوده که هنرمند به آن دست یافته است.

این فشنشوها معمولاً در طول یک هفته برگزار میشوند و به همین خاطر است که به آنها «هفته مد» هم میگویند. همان طور که در ابتدا عنوان شد، در روزگار امروز، بسیاری از طراحان دنیای مد و لباس بر این عقیده هستند که در طراحی های خود، لباس را متاثر از دیگر هنرها و علوم و فنون خلق کنند و امکان پوشیند لباس را طبق صفت ها، معنویات. سارا مهدیان مدرس طراحی لباسهای مفهومی قبلا گفته بود که لباسهای مفهومی میتوانند یک منبع الهام از عناصر مختلف طبیعی و حتی دغدغههای اجتماعی باشند و میتوان آنها را به عنوان یک اثر هنری و ویترینی قلمداد کرد.