دیجیتال فشن، ورود تکنیک های خلاقانه به دنیای مد

هفته مد و یا فشن ویک یکی از مهم ترین رویدادهای مربوط به مد و لباس جهان است که در آن بسیاری از طراحان، استالیست ها، تولید کنندگان، خریداران عمده، بازاریاب ها و کارآفرینان و مهم تر از همه برندهای معروف صنعت مد و پوشاک دنیا در کنار هم جمع می شوند تا طراحان و برندها فرصت عرضه طراحی ها و محصولات خود را به خریداران و علاقه مندان داشته باشند و مهم تر از آن ترند فصل آینده را به نوعی مشخص نمایند. اصولا در ماه های فوریه و مارس هفته مد برای مجموعه های پاییز و زمستان برگزار می شود و در ماه های سپتامبر و اکتبر طراحان و برندها مجموعه های بهار و تابستان خود را ارائه می دهند. از سال ۱۹۴۳ تا کنون هر ساله در ماه های فوریه و سپتامبر به مدت هفت تا نه روز هفته مد در نیویورک برگزار می شود.

هفته مد در این شهر دو بار در سال در ماه های فوریه و سپتامبر برگزار شده و در هر یکی از آنها هفت روز طول می کشد. دو بار در سال میلان هفته مد برگزار می کند که وظیفه برگزاری و نظارت بر آن را نهادی به نام اتاق ملی مد ایتالیا بر عهده دارد. هزاران سال، محرک های آینده اقتصاد، نتوانستند اشکال موجود در پدیده فست فشن را برطرف کنند. البته نیویورک علاوه بر این اقدام به راه اندازی مدارس مد و فشن نمود که هر سال فارغ التحصیلان زیادی در رشته های مختلف مد و فشن دارد که باعث شد به یکی از مهم ترین هفته های مد دنیا تبدیل شود. برای مثال جسیکا لیهی سوپر مدل ایتالیایی ست که در هفته مد نیویورک به عنوان یکی از مدل های سایز بزرگ جایگاه خود را در حرفه مدلینگ به ثبت رسانده است. جالب است که بدانید در چند سال اخیر لباس زنانه سایز بزرگ نیز جای خود را در هفته های مد به خوبی باز کرده است.

بیشتر بخوانید: راهنمای تشخیص سایز لباس برخی لباس ها دارای زبان ویژه ای هستند و با شناخت استایل ها می توانید چشم انداز مناسب تری نسبت به موقعیت های مختلف داشته باشید. این تاپ ها از ترند های ۲۰۲۰ هستند و شبیه به لباس زیر هستند و می توان آن ها را در زیر شومیزها و بلوزها به همراه شلوار های جین استفاده کرد و شیک تر از همیشه به نظر رسید. طراحان برجسته ای همچون بتسی جوهانسون، کلویم کلاین، درک لام، دونا کاران و فیلیپ لیم از جمله کسانی هستند که در این مدارس مد تحصیل کرده و در نیویورک کار خود را آغاز کرده اند.

همانطور که گفتیم اولین ایده برگزاری فشن ویک در شهر پاریس به ذهن برندهای مطرح خطور کرد اما با توجه به درگیری این شهر در جنگ جهانی، نیویورک موفق به برگزاری این رویداد مهم مد شد. پیشتر گفتیم که هفته های مد زیادی در دنیا برگزار می شود. اولین هفته مد در شرایطی در نیویورک برگزار شد که پاریس درگیر جنگ جهانی دوم بود و امنیت برگزاری مراسم را نداشت. از اتفاقات مهم و متفاوتی که در سال های اخیر در هفته مد نیویورک رخ داده حضور یک مدل با ویلچر در سال ۲۰۱۴ و مدل دیگری با سندروم دان در سال ۲۰۱۵ می باشد. پاریس اولین هفته مد خود را با حمایت مالی اشراف زاده های این شهر در سال ۱۹۷۳ شروع کرد. در پاریس خرده فروشان و طراحان برای تبلیغ لباس ها و طراحی های خود مدل هایی را استخدام می کردند تا این لباس ها را پوشیده و در مکان های متفاوتی به نمایش بگذارند.