تاریخچه مد و فشن از آغاز پیدایش تاکنون

طراحی مد، در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاههای مختلف در دسترس است. برای تبدیل شدن به یک طراح مد، چه آموزشهایی لازم است؟ البته همچون تمامی زمینههای شغلی، برای تبدیل شدن به یک طراح مد شناخته شده در این صنعت، نیاز به سالها فعالیت است. این استایل زیبا با لباس هایی همراه است که بیشتر با رنگ های سیاه و سفید و خنثی همراه است و به نوعی تنوع رنگ در این نوع استایل خیلی کم می باشد. سپس با گذراندن دوره های کارآموزی می توانید این حرفه خود را گسترش دهید. لباسهای ورزشی در این دوره به دنیا شناسانده شدند. همچنین رشته طراحی مد دارای گرایشهای خاص است، مانند طراحی لباسهای کودکانه، لباسهای مجلسی، لباسهای بافتنی یا لباسهای ورزشی.

فشن میتواند بیانگر نوع اعتقادات شما، کشور و یا فرهنگ شما باشد. اگر در آن احساس راحتی نمیکنید و از پوشیدن آن احساس خوبی به شما دست نمیدهد، هیچ اجباری نیست، با کمال آرامش آنها را از تن دربیاورید. مطالعه در مورد طراحان مد مورد علاقهیتان، میتواند راهی برای درک بهتر مسیر موفقیت شما در صنعت مد باشد. همچنین میتوانید در نشریات یا وبسایتهایی مانند Women’s Wear Daily و The Business of Fashion اطلاعات زیادی در مورد صنعت مد و روند فعلی بازار طراحی مد کسب کنید. بیشتر ما با شنیدن کلمه Fashion به یاد مدل های مو میافتیم؛ اما واقعیت این است که فشن تنها مربوط به دنیای آرایشی و پیرایشی نشده و در صنایعی همچون نساجی و پوشاک نیز نقش بسیار عظیم و پر رنگی دارد. بر اساس گزارش، Bureau of Labor Statistics، دریافتی افرادی که به تازگی وارد صنعت مد شدهاند، بسیار پایین است، اما همانطور که میدانید، افراد موفق در این حوزه، درآمدهای نجومی دارند.

افرادی که میخواهند در این رشته تحصیل کنند، اغلب باید دارای مهارت های ابتدایی لازمهی طراحی مد باشند. همچنین فشن دیزاینرها میتوانند طرحهای خود را به طور مستقل تولید کنید، اگرچه اغلب برای سودآور شدن این فعالیتها، مدت زیادی فعالیت کنند. هفته مد و یا فشن ویک یکی از مهم ترین رویدادهای مربوط به مد و لباس جهان است که در آن بسیاری از طراحان، استالیست ها، تولید کنندگان، خریداران عمده، بازاریاب ها و کارآفرینان و مهم تر از همه برندهای معروف صنعت مد و پوشاک دنیا در کنار هم جمع می شوند تا طراحان و برندها فرصت عرضه طراحی ها و محصولات خود را به خریداران و علاقه مندان داشته باشند و مهم تر از آن ترند فصل آینده را به نوعی مشخص نمایند. اینگونه لباس ها هنوز هم رسمی به حساب می آیند.

افراد بسیاری هم وجود دارند که در این عرصه کار میکنند و زندگی خود را در این حرفه خلاصه کردند. همچنین برخی از دانشگاهها، حتی دروس ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ (MBA) را هم در دروس دانشگاهی رشتهی طراحی مد گنجاندهاند که نشان از اهمیت، آگاهی از دانش بازرگانی و مدیریت برای طراحان مد دارد. در این استایل از وسایل و اکسسوری های قدیمی و عتیقه استفاده می شود و سبکی از گذشته دارد. هر طراح مد، زیباییشناسی خاص خود را دارد که با گذشت زمان و تغییر روند بازار، تغییر میکند. رنگ های نئون، فسفری و رنگ های شاد جزو مد تابستان سال گذشته بودند اما امسال قرار است بیشتر از هر چیزی خود را به دنیای مد تزریق کنند. امروز دیگر بر خلاف دهههای گذشته تاکیدی به لباسهای اندامی نمیشود. متخصصان فشن دیزاین که برای طراحیهای خانگی یا تجاری فعالیت میکنند، میتوانند به عنوان طراح ارشد یا مدیران خلاقیت در کسب و کارهای مختلف فعالیت کنند.