آشنایی با نمایشگاه های بین المللی و معروف مد و فشن

مقوله ای که در کارهای النی کیریاکو، طراح مد مفهومی در المپیک ۲۰۱۲ لندن و ریو ۲۰۱۶ می توان مشاهده کرد. حسین چالایان، طراح مد مفهومی قبرسی و مدرس مد در دانشگاه وین اتریش که اخیرا در استیج تئاتر سادلر ولز لندن به رونمایی از جدید ترین کارهای خود پرداخته است، مثالی برای این عرصه به شمار می رود. در این دوره زمانی، فقط اشراف بودند که لباس های گران قیمت و به روز می پوشیدند. طراحان لباس مفهومی به هیچ عنوان قصد به انحراف کشاندن مفهوم پوشش را ندارند و تنها با این هدف که وجه جدیدی از لباس را به تصویر بکشند پا به این عرصه میگذارند. قرار نیست همه لباسهای مفهومی کاربردی باشند و هیچ اشکالی ندارد این لباسها برای درخشیدن در پشت ویترینها طراحی نشوند و هیچ اجباری بر کاربردی بودن آنها نیست. شما می توانید انواع سبک های جدید را یاد گرفته و با ادغام آنها با هم مدل های نو جدید را تولید نمایید.

کانسپت در دنیای مد به معنای الهام گرفتن است که باعث می شود طرحی که زده شده معنا و مفهومی داشته باشد در واقع یعنی یک طرح پایه و مفهومی را کانسپت می گویند. بنابراین، لباسهای مفهومی میتوانند یک منبع الهام از عناصر مختلف طبیعی و حتی دغدغههای اجتماعی باشند و میتوان آنها را به عنوان یک اثر هنری و ویترینی قلمداد کرد. سارا مهدیان مدرس طراحی لباسهای مفهومی قبلا گفته بود که لباسهای مفهومی میتوانند یک منبع الهام از عناصر مختلف طبیعی و حتی دغدغههای اجتماعی باشند و میتوان آنها را به عنوان یک اثر هنری و ویترینی قلمداد کرد. هر گونه جسمیت بخشیدن به مد و لباس، تنها نمودی عینی از یک نتیجه گیری کلی بوده که هنرمند به آن دست یافته است. مد مفهومی، به دنبال مفهوم است و تنها پوشش بخش یا کل اعضای بدن را ملاک عمل خود قرار نمی دهد.

طرحی نوین در دنیای مد که تنها قصد پوشش دادن به اعضای بدن انسان را ندارد و به مقولاتی ورای تصور عمومی و سنتی ما به مد، می اندیشد. به نظر می رسد همانند بسیاری از حوزه های صنعتی که میان رشته ای (interdisciplinary) شده است، دنیای مد و لباس نیز از این قاعده مستثنی نیست و ما در نیم قرن اخیر، شاهد تحولی شگرف در طراحی، ساخت و تولید همه نوع پوشش ها برای انسان بودیم که تنها، با فلسفه پوشش صرف اعضای بدن، ایجاد نشده است. در واقع، لباس های مفهومی، اندام آدمی را به عنوان ابزاری برای انتقال یک نوع طرز تفکر و اندیشه یا صفت درونی او در نظر می گیرند و نه الزاما پوششی برای بخش یا کلی از جسم وی. برای همین، الزاما لباس هایی که با اصالت مد مفهومی طراحی و تولید می شود، کاربرد عمومی و اجتماعی ندارد. حتی در یک اتاق، قابلیت استفاده از چندین رنگ متضاد وجود دارد که انجام چنین کاری موجب پویایی می شود.

بنابراین، اگر یک لباس مجلسی دکلته انتخاب میکنید، دامن شما نباید بیش از اندازه کوتاه باشد، یا اگر لباستان کوتاه یا دارای چاک بلند است، بهتر است شانهها پوشیده باشند. برای مشتریان خاص اختصاص داده شده است و دقیقا به اندازه مناسب این مشتریان آماده می شود. این مقاله، شما را با تفاوت های conceptual fashion و conceptual clothing آشنا می کند. این نوع تفکر، محصول مد مفهومی (conceptual fashion) و لباس مفهومی (conceptual clothing) است که در سراسر جهان به عنوان روند جدید دنیای مد با استقبال مانکن ها و فشن ویک ها روبرو شده است. دنیای فشن تک (fashion tech) و فشن سبز (Green Fashion) و فشن پایدار (sustainable fashion) و ده ها زیر شاخه دنیای رنگارنگ و فریبنده فشن وجود دارد که در محافل آکادمیک، به طور ژرف بر روی مسائل آن مشغول به کار هستند و ما هر از گاهی، تولیدات لابراتورها و مزون های برجسته جهان در عرصه مد و لباس را شاهد هستیم.