آشنایی با نمایشگاه های بین المللی و معروف مد و فشن

هر طراح مد، زیباییشناسی خاص خود را دارد که با گذشت زمان و تغییر روند بازار، تغییر میکند. در همان زمان ها بود که کلمه فشن به شکل و معنی امروزی آن بدل شد. در حدود دهه ۱۹۱۰ استفاده از مد رونق زیادی پیدا کرد و طراحی و فروش لباسهای متنوع و متفاوت بسیار رایج شد. البته همچون تمامی زمینههای شغلی، برای تبدیل شدن به یک طراح مد شناخته شده در این صنعت، نیاز به سالها فعالیت است. به دلیل کاهش تعداد مشاغل موجود، رقابت برای موقعیتهای شغلی، در این کشور و البته دنیای صعنت مد، بسیار بالا خواهد بود و طراحان تنها با مهارت بالا، تجربه و نمونهکارهای قوی، میتوانند فرصتهای شغلی را به دست بیاورند. همچنین برخی از دانشگاهها، حتی دروس ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ (MBA) را هم در دروس دانشگاهی رشتهی طراحی مد گنجاندهاند که نشان از اهمیت، آگاهی از دانش بازرگانی و مدیریت برای طراحان مد دارد. دانشجویانی که در رشتهی طراحی مد تحصیل میکنند، در خلال دورهی تحصیلی خود، استفاده از نرمافزار CAD، اطلاعاتی در مورد طراحی، خیاطی، نقاشی و ایجاد الگوها را در دانشگاه میآموزند.

و با توجّه به موفقیّت استوری اینستاگرام، استیکر خرید میتواند ابزاری بسیار مفید برای برندهایی که به دنبال ایجاد فروش در این پلتفرم هستند، باشد. لباس Thelma آنها در بین ده لباس پربازدید سال قرار گرفت. بعضی از رویدادهای فشن جنبه رقابتی دارند و در آنها تیمی از متخصصان طراحی جوایزی به بهترین طراحان لباس میدهند که در رقابت با طراحان دیگر برنده شدهاند. همچنین، برخی طراحان مدرن مد، به صورت خود اشتغال یا مستقل (Self-Employment) به فعالیت میپردازند و حتی در زمینههایی همچون سردبیر نشریات یا وبسایتهای مد فعالیت میکنند. این مجله نه تنها در فرانسه بلکه در تمام جهان طرفداران خاص خود را دارد. طراحی لباسهای مجلسی به مشتریان خاص همچون سلبریتی اختصاص دارد و طراحی لباسهای مجلسی، دقیقا متناسب با سایز این افراد طراحی میشود. همچنین رشته طراحی مد دارای گرایشهای خاص است، مانند طراحی لباسهای کودکانه، لباسهای مجلسی، لباسهای بافتنی یا لباسهای ورزشی.

افرادی که میخواهند در این رشته تحصیل کنند، اغلب باید دارای مهارت های ابتدایی لازمهی طراحی مد باشند. برخی دانشگاهها، دارای رشته تخصصی طراحی مد هستند، در همین حال، برخی دانشگاهها دارای برخی کورسهای مرتبط به طراحی مد هستند. مجموعه لباسهای آماده، در اندازههای استاندارد عرضه میشوند و سفارشی نیستند، بنابراین برای تولیدات انبوه مناسب هستند. یک شلوار یا باید مناسب کفشهای تخت زنانه باشد یا کفشهای پاشنه بلند. در حالت کلی استایل راکر را می تواند در سه دسته بندی اصلی شامل تیشرت های قدیمی و گشاد، کت چرم و شلوار جین قرار داد. البته لازم به ذکر است که این واژه معنای لغوی خاصی ندارد و از دل کوچه و بازار نقل می شود . برخی دانشگاهها ممکن است که از دانشجویان خود، آزمونهای طراحی و دوخت به عمل بیاورند، حتی برخی دانشگاههای معتبر از دانشجویان خود، نمونهکار میخواهند.

آوانگارد بودن به معنی شکستن کلیشه ها و پاگذاشتن به دنیایی جدید و خلاقانه در زمینه های مختلف فشن، میک آپ، طراحی منزل و حتی غذا است.هرچیزی که مرزهای نرمال بودن را کنار بزند و از جایگاه خود یک گام فراتر برود در دیکشنری فشن، لیبل آوانگارد را میگیرد. بنا بر مطالعات انجام شده در مورد طراحی پوشاک و لباس، صرفاً پوشاک و لباس های طراحی و تولید شده پس از سال 1858 میلادی می توانند در زمره طراحی مد در نظر گرفته شوند. همچنین از نظر مدرک، داشتن مدرک دیپلم و پیشدانشگاهی برای ورود به دوره کارشناسی در دانشگاههای آلمان کفایت میکند.